• Paz. Eki 17th, 2021

Kars Ani Haber/Susuz Haber Ajansı

Müzik Ruhun Gıdasıdır !

Bykarsanihaber

Şub 22, 2021

“Müzik, birçok insanın vazgeçilmezi. Ruh hali de müzik seçiminde oldukça etkili. Hareketli veya daha yavaş müzikler dinleyerek insanlar ruh halini belli edebiliyor. Ancak müzik dinlerken ruhumuz ve bedenimiz de dinleniyor. Beden ve ruh sağlığını müzik dinlemek olumlu yönde etkiliyor. İşte müzik dinlemenin faydaları…”

KALBE İYİ GELİR

Müzik ruhun gıdası olduğu kadar kalbin de gıdasıdır. Hastalıkların iyileşmesine yardımcı olan müzik, kalp rahatsızlıklarının da tedavi sürecini hızlandırabiliyor. Kalp ritimlerini normalleştiriyor, tansiyonu düzene sokuyor.

AĞRILARI DİNDİRİR, HAFİFLETİR

En iyi ağrı kesici olan müzik, ağrıların hafiflemesi ve dinmesinde önemli rol oynar. Özellikle sebebi bilinmeyen bazı ağrıların sadece müzikle dindiğinin görüldüğü olmuştur.

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Müzik, bağışıklık sisteminizde önemli rol oynayan bir hücrenin miktarını artırabiliyor. 15 dakika müzik dinlemek hücreleri olumlu yönde etkiliyor ve bu sayede bağışıklık sisteminiz güçleniyor, gelişiyor.

 
 
EZBERLEMEYE VE ÖĞRENMEYE YARDIMCI OLUR

Araştırmalarla kanıtlanmış gerçeklerden biri de müzik dinlemenin ezberlemeye ve öğrenmeye yardımcı olmasıdır. Buna mozart etkisi de denir. Öğrencilerin ders çalışma esnasında klasik müzik dinlemeleri çalıştıkları konuyu daha rahat öğrenmelerini sağlıyor.

DAHA MUTLU HİSSETTİRİR

Müzik dinlemek, ruhunuza, ruh sağlığınıza iyi gelir. Müzik dinleyerek kendinizi daha mutlu ve huzurlu hissedebilirsiniz. Hatta bazı psikolojik hastalıkların çözümlenmesi için müzikle tedaviler uygulanabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş...