• Çar. May 25th, 2022

Kars Ani Haber/Susuz Haber Ajansı

İlçe dolmuş işletmecileri zam hazırlığında!

Bykarsanihaber

Ara 16, 2021

Ülke genelinde olduğu gibi Kars’ta da, hayat pahalılığının hat safhaya ulaşması nedeniyle, zamlar hayatın her alanına yansıyor.

İlimizde de hayati temel tüketim ürünleri başta olmak üzere, ulaşım araçları da zam yapmaya başladı. Kars il merkezi ile ilçe ve köyler arasındaki ulaşımı sağlayan dolmuş sahipleri de zarar etmemek adında zam yapmaya hazırlanıyor.

7 ilçe ve Dağpınar Beldesi ile ulaşımı sağlayan dolmuş işletmecileri servis ücretlerine zam yapmaya hazırlanırken, Kars ile Kağızman arasında çalışan ve vatandaşların zorunlu olarak kullandıkları dolmuş ücretlerine zam yapıldı. Daha önce 25 lira olan Kars – Kağızman arası dolmuş bilet ücreti 30 liraya çıktı. Ücretlerin yükselmesi başta öğrenciler olmak üzere dar ve sabit gelirli vatandaşları olumsuz etkiliyor. Dolmuş sahipleri de her gün artan mazot ve benzin fiyatları nedeniyle geçimlerini sağlamakta zorlandıklarını dile getiriyor.

Hayat pahalılığın, hayatın olağan akışını altüst etmesi nedeniyle; Kars – Kağızman arası dolmuş ücretleri 25 liradan 30 liraya çıkarken, Akyaka – Kars arası 20, Sarıkamış – Kars arası 18, Arpaçay – Kars arası 15, Susuz – Kars arası 12, Selim – Kars arasında ise ulaşım 10 liradan sağlanıyor. Kars – Iğdır arasında ise ulaşım 50 liradan sağlanıyor.

Öte yandan Kağızman ile birlikte diğer 6 ilçede yaşayan vatandaşlar, il merkezindeki günübirlik işlerini halletmek için ortalama olarak haftada 2 kez bu yolları kat ediyor. İlçelerde oturan vatandaşlar özellikle şifa aramak için Kars Harakani Devlet Hastanesi ve Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelip gidiyor. Sıra almakta zorlanan ve bazı zamanlarda da muayene olmadan ilçe ve köylerine dönen vatandaşlar, ertesi gün tekrar aynı çileyi çekmeye devam ediyor. Devlet dairelerinde ki işlerini de halletmek için Kars’a gelen vatandaşlar olağanüstü hayat pahalılığına rağmen alışveriş yaptıktan sonra ilçe ve köylerine geri dönüyor.

Kaynak: Tacettin Durmuş

Sosyal Medyada Paylaş...