• Cum. Ağu 6th, 2021

Kars Ani Haber/Susuz Haber Ajansı

Kars Ağacı

Bykarsanihaber

Tem 11, 2021

KARS AĞACI

             ” Kasabanın kurulduğu yerde, kars ağacı ormanlığının içinde bir tek yapı vardır. Bu yapı bir Grek tapınağının üstüne kilise olarak Romalılarca yapılmıştır. Sonraları bu kilisenin kapısına bir minare dikmişler, cami yapmışlardır. Uzun zamanlar kasabaya bu eski kilise camilik eder. Şimdiki adı Ala Camidir.

            Kars ağacı ormanı kökten sökülüyor. Ala Caminin dört bir yanına evler yapılıyor. Ama Cevdet Paşanın planınca. Bu planın uygulayıcısı da Ali Bey adında bir binbaşı. Kasabadaki bir mahallenin adı onun adını taşır. Bir de Alibeyli köyü vardır. Kasabanın ilk adı pazar olacak. Benim çocukluğumda Türkmenler oraya Kars Pazarı derlerdi. Sonra kasabanın adına eski haritalarda Kars olarak rastladım. Daha sonra Zülkadriye oldu adı. En son adı Kadirlidir. Elinize Türkiye haritasını alıp Adana iline bakarsanız, Akdenizden yukarda, tam Toros eteğinin ucunda Kadirli adını görürsünüz.

           Zamanla kars ağaçları kesiliyor biçiliyor. Şimdi kasabanın yanında yönünde bir tek kars ağacı bulamazsınız. Sonra kasabaya Orta Anadoludan Ermeniler gelip yerleşiyorlar. Türkmenlerle Ermeniler bir arada. Sonra Birinci Dünya Savaşı… Ermeniler gidiyorlar. Kasaba bin, bin beş yüz nüfusludur. Kasabanın yanı yönü bataklık. Bir Akçasaz bataklığı var ki, hem ovanın havasını zehirliyor, yaşanılmaz hale getiriyor, hem de bir sivrisinek çıkarıyor ki, her biri bir zehir. Yazın çukurda kalmayagör. Zehirli sıtma hemen yakana yapışır. ”

……

          Roman ve hikayeleriyle çağdaş dünya edebiyatçıları arasında seçkin bir yeri olan Yaşar Kemal, aynı zamanda usta bir röportaj yazarıdır. Ünlü yazarın ”Bu Diyar Baştan Başa” ve ”Bir Bulut Kaynıyor” adlı iki ciltlik röportaj kitaplarından ”Bir Bulut Kaynıyor” 1955-1970 yılları arasındaki röportajları kapsıyor. Bu kitapların yeni baskıları yapılıyor mu doğrusu bilmiyorum. En az romanları kadar tekrar tekrar okunacak röportajları güzelliğini ve tazeliğini koruyor hem de yarım asrı aşan  yaşına rağmen. İşte büyük usta Yaşar Kemal’in yukarıdaki anlatımını kısaltmaya/kesmeye kıyamadığım hatta buna haddimizin olmadığını bildiğim  uzun alıntıya ” Bir Bulut Kaynıyor” kitabında rastladım. ”Kars ağacı”nı daha önce duymamıştım, kitabı yıllar önce okumuştum elbet ama asıl dikkatimi şimdi çekti.Yaşar Kemal dönüp dönüp okuyacağınız bir derya.Ben “Kars ağacı”na takıldım.Sizler belki “İnce Memed”te ,belki “Deniz Küstü”,belki “Bir Ada Hikayesi”nde ,belki bir başka eserinde bir güzele,bir hikayeye,hikaye içinde hikayeye rastlayacaksınız.

        İnternette ”kars ağacı”nı aradım ama bulamadım. Yaşar Kemal’e sorma olanağı da yok, okurlarımıza soralım istedim. ”Kars ağacı” hakkında bildiklerinizi,araştırmalarınızı, varsa duyumları  bizimle paylaşabilirsiniz. Kolay gelsin.Sağlıcakla kalın.

Sosyal Medyada Paylaş...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir