• Paz. Haz 26th, 2022

Kars Ani Haber/Susuz Haber Ajansı

Kars’ta sel felaketi devam ederken, kent merkezinde sular altında kalan evler havadan görüntülendi.

Bykarsanihaber

Nis 8, 2022

Kars’ta hava sıcaklığının artmasıyla birlikte dağlardaki kar erimeye başladı. Hızlı bir şekilde eriyen kar, sel baskınlarını neden oldu. Kars-Ani Ören karayolu bir kısmı dağlardan gelen suya teslim olurken, okullarından çıkan öğrenciler, evlerine gitmek için sel sularından geçti.

Bölge bulunan hayvan çiftliklerinin büyük çoğunluğu sular altında kalırken, vatandaşlar kendi imkanları doğrultusunda önlem almaya çalışıyor.

“Selin altında kaldık, sel bizi götürüyor”

Evleri ile çiftliklerinin sular altında kaldığını ifade eden vatandaşlar, “Selin altında kaldık, sel bizi götürüyor. Belediye, AFAD, karayolları ile görüştük. Onlarda geldiler, anlattıklarına göre burada değil Kars’ın genelinde sel var. Ne yapacaklarını bizde bilmiyoruz, bekliyoruz. Evlerimize su girdi. Komşuların evlerine su girdi” dedi.

“Bizim canımız belki para etmiyor”

Selin evlerine kadar girdiğini belirten vatandaşlar, “Artık gerçekten biz sıkıntıdayız. Biz kendimizi kurtarsak, hayvanları nasıl kurtaracağız. Zaten hayvanların yiyeceği sular altında kaldı. İlgili birimlerden yardım istiyoruz. Artık boğulursak boğulacağız. Bizim gideceğimiz bir yer var mı? Biz gittik bir gece bir yerde misafir kaldık. Hayvanlarımız nerede kalacak. Bizi kim kurtaracak. Buda Milli servettir, hadi bizim canımız belki para etmiyor. Milli servet gidiyor” diye sitem ettiler.

Öte yandan Kars’ta kar erimesi devam ediyor. kar sularının oluşturduğu dereler, hem yerleşim yerlerine zarar veriyor. Hem de tarlarının sular altında bırakıyor. Kent kar sularıyla birlikte Kars Çayı’nın de debisi yükseldi. Yetkililer vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Kars’ta sel felaketi devam ederken, kent merkezinde sular altında kalan evler havadan görüntülendi.

Kars’ta eriyen karlar, su baskınlarını da beraberinde getirdi. Aydınlıkevler Mahallesi içinden geçen su kanalının taşmasıyla birlikte bölgede bulunan 30 ev, sular altında kaldı. Evleri sular altında kalan vatandaşlar ise gece sokakta geçirdi.

Vali Öksüz sel bölgesinde incelemelerde bulundu

 Kars Valisi/Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, sel bölgesinde bir takım incelemelerde bulundu.

Öksüz, su baskınına maruz kalan Aydınlıkevler Mahallesi sakinleriyle bir araya gelerek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Bir süre bölgeyi gezen Öksüz, sel bölgesinde yürütülen çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgi aldı.

İlgili birim amirleriyle de bir araya gelen Öksüz, Kars’ta yaşanan su taşkınlarına yönelik alınan ve alınacak tedbirler ile ilgili değerlendirilme toplantısı yaptı.

Öksüz, son olarak tüm imkanların seferber edilerek vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi talimatı verdi.

Sosyal Medyada Paylaş...