• Per. Ağu 18th, 2022

Kars Ani Haber/Susuz Haber Ajansı

Sarıgül: “Doğu Kapının açılmasıyla bölgenin kalkınmasını arzu ediyoruz”

Bykarsanihaber

Kas 27, 2021

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Genel Başkan Yardımcıları Av. Ebubekir Elmalı, Hüseyin Güzel, Şefika Keskin, Dr. Aziz Murat Hatipağaoğlu, Muş İl başkanı Tuncer Yıldırım ve Erzurum İl Başkanı Kadir Genç ile birlikte bir dizi temaslarda bulunmak için Kars’a geldi.

Kars İl Başkanı Kemal Yücesoy’un da katıldığı heyet Evliya Camiinde kıldıkları Cuma namazının ardından esnafı gezerek sorun ve taleplerini dinledi. Esnafın sorunlarına tek tek çözüm önerileri sunan Sarıgül, Kars Gazeteciler Cemiyetini de ziyaret etti.

Cemiyet Başkanı Ercüment Daşdelen’den yerel basının sorunlarını dinleyen Sarıgül, “Mahalli basın zor günlerden geçiyor. Çalışma koşullarınızın iyileştirilmesini, basının özgür olmasını, gazetecilik meslek yasasının çıkmasını, yaşadığınız maddi zorlukların giderilmesini, istediğinizi biliyorum. İnşallah iktidara gelecek ve mahalli basının gelirlerinin artmasını sağlayacağız. Çalışanların hakkını ve hukukunu koruyacağız.” dedi.

Sarıgül burada düzenlediği basın toplantısında, “Kahramanlar şehri, Serhat şehri, Aşıklar diyarı Kars’ta olmaktan son derece mutluyum. Kars’ın yiğit insanlarını, cömert insanlarını, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Geçen hafta Karadeniz’deydim. Bu hafta Doğu Anadolu’dayım. 11 aydır ülkemin dört yanında 90’dan fazla yeri ziyaret ettim. Sivil toplum örgütlerini, çarşıyı, pazarı gezdim. Halinden memnun olan, Bir Allah’ın kulu yok. Her yerde işsizlikten, zamlardan, pahalılıktan şikayet var. Geçim sıkıntısı artık dayanılmaz hale gelmiş. Dolar almış, başını gidiyor, her şeye her saat başı zam geliyor. Ülkeyi yönetenler ne yazık ki seyrediyorlar. Millete dış güçler masalı okuyorlar. Dış güçler mi dedi size; köprülerin, otoyolların ihalesini avroyla yapın, hazine garantisini avroyla verin diye? Dış güçler mi dedi size; hayvan ithalatına 10 milyar dolar harcayın diye? Sadece bu yılın ilk 10 ayında 250 milyon dolarlık büyükbaş hayvan ithalatı yaptınız. Bu parayı Karslı besiciye vermediniz, Dış güçler dediğiniz ülkelere verdiniz.” ifadesini kullandı.

Çiftçinin borçlarının faizlerinin silinmesi  ve anaparanın 1 yıl ertelenmesi gerektiğini ifade eden Sarıgül, “Bir torba yem olmuş 170 lira, 1 ton saman olmuş 1200 lira, mazot olmuş 9 lira, Karslılar para kazanamıyor, geçim sıkıntısı çekiyor. İthalata giden bu paraların onda birini Karslı besicilere verseydiniz, Karslı da kazanırdı. Türkiye’de ete, süte doyardı.  Karslı üreticilerin, tarım kredi kooperatiflerine, bankalara borcu var. Karslı keyfinden mi borçlandı? Üretmek için borçlandı. Hayvanı para etmedi, ürünü para etmedi. Buradan yetkililere sesleniyorum: çiftçilerin tarım kredi kooperatiflerine, bankalara olan borçlarının faizlerini silin. Anaparayı da 1 yıl erteleyin. Bir kere de çiftçiden yana olun.” diye konuştu.

AK Parti’den artık ülkeye hayır gelmeyeceğini ileri süren Sarıgül, “Kars, kış memleketi, kömürün tonu 3500- 4000 lirayı bulmuş, bir tüp 200 lira,  bir torba un 400 lirayı geçmiş, ülkeyi yönetenler, Karslılar nasıl ısınacak, ne yiyip, ne içecek düşünmüyor. Onun için ben gittiğim her yerde, Türkiye’nin paraya, pula değil, vicdanlı yöneticilere ihtiyacı var diyorum. 19 yıldır bu iktidara verilen destek, sağlanan kaynak, vicdanlı bir yönetime verilseydi, Türkiye çok güçlü ve zengin bir ülke olurdu. Bunca yoksulluk, bu kadar işsizlik olmazdı. Ama AK Parti bunu yapmadı, yapamadı. Çünkü üretimden değil, ranttan yana oldular. 84 milyonun hakkını 84 kişiye yedirdiler. Har vurup harman savurdular. Bu kadar uzun süre iktidarda kalınca, ne oldum delisi oldular. AK Partiden artık ülkeye hayır gelmez. AK Parti gider, Türkiye kendine gelir.” şeklinde konuştu.

Kendilerinin iktidara geldiklerinde şirketler yerine çiftçiye hazineden garanti vereceklerini iddia eden Sarıgül, “Ülkemiz çok zor günlerden geçiyor. Koskoca bir ülke, bir kişinin aklına ve insafına kaldı. Bir kişi ne derse o oluyor. Bu tek adam yönetimi değişmeden, Türkiye rahat edemez. Tarafsız cumhurbaşkanı,  güçlü meclis, bağımsız yargıya dayanan parlamenter sisteme geçmek zorundayız. Zor günlerden geçiyoruz. Ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Türkiye Değişim Partisi, ne yapacağını, nasıl yapacağını bilen ehil ve vicdanlı kadrolardır. İş başına geleceğiz ve bu sorunları biz çözeceğiz. Bizim iktidarımızda devlet tarafsız olacak, bir yurttaşını bir diğerine tercih etmeyecek. Bizim iktidarımızda devlet adil olacak, vicdanlı, şefkatli ve merhametli olacak. Haksızlığa ve adaletsizliğe son vereceğiz. Bizim tercihimiz zenginden yana değil, yoksuldan, işsizden yana olacak. Zenginleri doyurursak fakirler doyar, doymayan fakirler değil, doymayan zenginler. Vergiyi yoksulun sofrasından değil, ayrıcalıklı şirketlerden alacağız. Ülkemizi hukukun üstünlüğü ve demokrasi içinde yöneteceğiz. Ekonomiyi ehil ellere teslim edeceğiz. Rant ekonomisinden, üretim ekonomisine döneceğiz. Tarıma, hayvancılığa, turizme önem vereceğiz. Tarımla, hayvancılıkla ilgili işletmeler kuracağız. Şirketlere hazine garantisi değil, çiftçiye alım garantisi vereceğiz. Kimse üç yerden, beş yerden maaş alamayacak. Devlette uçak, lüks araç saltanatına son vereceğiz. Yolsuzluk, gösteriş ve israfı bitireceğiz. Bunları yaptığımız zaman emin olun ki; Türkiye’miz bir Türkiye daha olacak, Türkiye varlığa, berekete, adalete ve huzura kavuşacak.” dedi.

Kaynak: Volkan Karabağ

Sosyal Medyada Paylaş...