• Per. Ağu 18th, 2022

Kars Ani Haber/Susuz Haber Ajansı

Kars’ın yeni cazibe merkezi ‘Bedesten’

Bykarsanihaber

Kas 2, 2021

Vali Türker Öksüz’ün gayretleriyle Serhat Şehri Kars’ın, yeniden hayat verilen tarihi mekanlarının ortasına yapılan Bedesten, Kars halkının yeni gözdesi oldu.

Neredeyse son rötuşları yapılan Bedesten, son iki günde kent için 2 önemli etkinliğe ev sahipliği yağdı. Bedesten, Kars’ın düşman işgalinden kurtarılışının 101’inci yıl dönümü kutlama etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen müzik dinletisine ev sahipliği yaparak Kars halkına ‘merhaba’ dedi.

Kafkas Üniversitesi Devlet Konservatuarı tarafından icra müzik dinletisi, izleyenlere hoş vakitler yaşatırken, bedestenin akustik özelliği ise adeta büyüledi. Sanatlarını icra eden müzisyenlerin seslendirdiği eserler günün anlam ve önemini ortaya koydu. Konseri izleyen ve dinleyen protokol mensupları ve Karslılar hoşça vakit geçirdi.

Bedesten, bu müzik dinletisinin ardından ertesi gün de eski adı ‘Hilal-i Ahmer’ olan Türk Kızılay’ının, 153’üncü kuruluş yıldönümünü kutlama etkinliklerine mekan oldu.

Hafta dolayısıyla Kars Kızılay Şube Başkanlığı tarafından bazı etkinlikler Bedestende gerçekleştirildi. Etkinlikler kapsamında Kızılay Hizmet Binasından, Bedesten Meydanına kadar kortej yürüyüşü yapılmasının ardından “Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a 153. Yıl” konulu resim sergisi açıldı. Etkinlikte ayrıca, Kafkas Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Selçuk tarafından “Hilal-i Ahmer’den Kızılay’a 153. Yıl’ konulu konferansın sunumu yapıldı. Böylece Kars Bedesteni artık Kars’ta başta valilik ve belediye olmak üzere, bütün kurumların, esnafın, satançıların, STK ve odaların gerçekleştireceği etkinliklere ev sahipliği yapacağı gibi Kars’ın yeni yüzü olacak.

BEDESTEN, KARS’IN EKONOMİSİNİN GELİŞMESİNE KATKI SUNACAK

Öte yandan Kars’ta yerel gıda, hediyelik eşya ve turistik ürünlerin pazarlama gücünü daha etkin hale getirmek ve turizm varlıklarının sayısını artırmak amacıyla yapılan Bedesten, kentin yeni cazibe merkezi oldu.

Kars Valiliği tarafından yapılan bitirilmek üzere olan “Kars Vadisi” projesi kapsamında yapılan Bedesten, Geleneksel Türk Mimarisi’ne uygun olarak inşa edilmesiyle de dikkat çekiyor.

Bedesten marifetiyle; yerel ürünlerin etkin bir şekilde pazarlanması sağlanacak, hediyelik eşya çeşitliliğinin sağlanacağı gibi bu ürünlerin satışlarında artış sağlanacak. Yerel ürünler, hediyelik eşyalar ve turistik ürünlerin belli bir noktada yoğunlaşarak kümelenmesi sağlanacak. Aynı zamanda Kars’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin kentte daha fazla zaman harcamaları sağlanacak. Kars’ın coğrafi işaret tescil belgeli ve özellikle dışarıya yoğun şekilde satılan kaşar ve bal başta olmak üzere yerel ürünleri ile hediyelik eşyalarının kümelenmesinin sağlanacağı bir çarşısı olacak. Hediyelik ve turistik eşya üreten ve satan az sayıda esnaf ürettiklerini görücüye çıkarma şansı bulacak. Bedesten yerleşkesinde; Kars ilinde özellikle başta coğrafi işaret tescil belgeli ve hem özel tüketicilerinin hem de turistlerin tercih ettiği Kars Kaşarı ve Kars Balı olmak üzere, gravyer, tereyağı, çeçil peyniri, beyaz peynir, tulum peyniri gibi süt ürünleri, kaz, Kağızman elması, pestil ürünlerinin satışı yapılacak. Ayrıca  obsidyen taşından ve ahşaptan yapılmış hediyelik eşyalar, kaz tüyünden elde edilen yastık ve yine kaz tüyünden ve hayvansal ürünlerden elde edilmiş hediyelik eşyalar, tescil belgeli Kars Halısı gibi ürünlerde bedestende satılacak.

Kaynak: Tacettin Durmuş

Sosyal Medyada Paylaş...