• Per. Ağu 18th, 2022

Kars Ani Haber/Susuz Haber Ajansı

Mobil kanser tarama aracı kapı kapı dolaşıyor

Bykarsanihaber

Eki 6, 2021

Türkiye’de 32’nci araç olan “Kars Bölgesi Gezici Kanser Tarama Aracı” 65. Dönem Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ve Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu’nun katıldığı törenle hizmete girdi.

Dünya Meme Kanser farkındalık ayı olması nedeniyle mobil kanser tarama aracı ilçe ilçe gezerek vatandaşlara tarama yapıyor.

“Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sıralarda yer alması nedeni ile önemli bir halk sağlığı sorunudur.” diyen Sağlık İl Müdürü Uzm. Dr. Zakir Lazoğlu, “Erken teşhis ile kansere bağlı ölümlerin azaldığı ve erken tedavinin yaşam kalitesini çok yükselttiğini göz önüne alırsak tarama programlarının önemini çok net anlıyoruz. Tarama programları, kanser belirtisi ve şikâyetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene, görüntü veya laboratuvar işlemlerini içermektedir. Kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte ve hastalık kontrol altına alınabilmektedir.” ifadesini kullandı.

Lazoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: “İçinde bulunduğumuz Ekim ayı Dünya Meme Kanser farkındalık ayı (01-31 Ekim) olması sebebiyle de meme kanserinde erken tanının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Yapılan çalışmalarda meme kanserinin erken evrede hiçbir belirti göstermediği bu nedenle 20 yaşın üstünde tüm kadınların kendi kendine düzenli meme muayenesi yapması ve tarama yaş aralığında bulunan kadınlarında mamografi çektirmeleri ülkemizde kadınlarda tespit edilen ilk sırada yer alan kanser türü olması nedeniyle çok büyük önem teşkil etmektedir.

Sağlık bakanlığı ve SERKA işbirliği il genelinde kanser taraması yapmak üzere tahsis edilen mobil kanser tarama aracımız hizmete başlamıştır.

İlimizde tarama yaş aralığında yer alan (40-69 yaş kadın meme kanseri taraması mamografi. 30-65 yaş kadın servis, rahim ağzı kanser taraması. 50-70 yaş kadın-erkek kolorektal, gaitada gizli kan taraması.) vatandaşlara tamamen ücretsiz olan tarama programı planlanmaktadır.

Yusufpaşa mahallesinde bulunan Sağlıklı Yaşam binamızda hizmet veren KETEM biriminde hali hazırda devam eden kanser tarama hizmetini ilçelerde ve ulaşımı zor olan yerleşkelerde vatandaşlarımızın ayağına kadar götürüyoruz.

İlçelerde planlanan tarihler dahilinde belirlenecek noktalarda Mobil Tarama aracımız hizmete hazır bir şekilde bulunacaktır.

Vatandaşlarımızı duyarlı olmaya, tamamen ücretsiz olan bu hizmetten faydalanmaya davet ediyoruz. Unutmayalım ki; ‘Erken Teşhis Hayat Kurtarır’”

Kaynak: Volkan Karabağ

Sosyal Medyada Paylaş...